Server Error املاک تبريز - مشاوران املاک تبريز - شبکه املاک تبریز - فروش و پيش فروش - رهن و اجاره

 
  کد :  رمز :      
   
 

 فروش و پيش فروش :   رهن و اجاره :                                                          [ جستجو با جزئيات ]

        
   
 
 

Ads by Moshaveran      فرمول جدید تعیین اجاره بها

فرمول جدید تعیین اجاره بها

     بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

اجاره مسکن تبریز

کاهش مصنوعی اجاره بها تازه ترین پیشنهادی است که اعضای کمیته ساماندهی بازار اجاره مسکن آن را در آستانه تصویب قرار داده اند


طرح تعیین دستوری نرخ اجاره که هم اکنون در وزارت مسکن مراحل نهایی را طی می کند، در قالب یک بسته حاوی لیست قیمت های مورد تایید اجاره در مناطق مختلف و همچنین ابزارهای تشویقی برای رعایت این قیمت ها توسط مالکان آپارتمان های اجاره ای، تدوین شده و اکنون با الحاق یک پیشنهاد جدید تحت عنوان تغییر فرمول کهنه و قدیمی محاسبه رهن واجاره، این بسته به نقطه تکمیل نزدیک می شود.
اساس فرمول جدید اجاره بهای مسکن، کاهش شدید سهم اجاره ماهانه از مبلغ رهن کامل یک واحد مسکونی است؛ به طوری که «30 هزار تومان اجاره بهای ماهانه به ازای یک میلیون تومان رهن» قرار است به «20 هزار تومان» کاهش پیدا کند.
در حال حاضر براساس فرمولی که از سال 1351 در بازار اجاره مسکن به اجرا درآمده، مبلغ رهن واجاره به این صورت محاسبه می شود که ابتدا ارزش ریالی واحد مسکونی محاسبه می شود و 25 درصد آن به عنوان رهن کامل در نظر گرفته می شود و بر مبنای هر یک میلیون تومان رهن معادل است با 30 هزار تومان اجاره، سبد رهن واجاره تعیین و به مستاجر اعلام می شود.
به عنوان مثال رهن کامل یک واحد 60 متری در غرب تهران به ارزش 100میلیون تومان، حدود 25 میلیون تومان است که این میزان به صورت 20 میلیون رهن و 150 هزار تومان اجاره یا 10 میلیون رهن و 450 هزار تومان اجاره نیز قابل دریافت است.
این در حالی است که بر طبق پیشنهادی که رای شفاهی اعضای کمیته ساماندهی بازار اجاره را به همراه داشته و قرار است به زودی در وزارت مسکن به تصویب نهایی برسد، سبد رهن واجاره از سال آینده براساس هر یک میلیون تومان رهن معادل است با 20 هزار تومان اجاره، تنظیم می شود.
به این ترتیب مالکان واحدهای مسکونی اجاره ای باید از سال آینده در اعلام نرخ های پیشنهادی مبنای جدید را لحاظ کنند. با این شیوه جدید محاسبه اجاره بها، سبد رهن واجاره که تابستان امسال به سمت اجاره ماهانه متورم شده بود، دوباره به سمت دریافت رهن، سنگین می شود. مالکان واحدهای اجاره ای در تابستان سال جاری به دنبال کاهش نرخ سود بانکی، از دریافت رهن از مستاجران انصراف دادند و به دریافت اجاره ماهانه علاقه نشان دادند، اما از سال آینده با توجه به فرمول جدید، مجبور می شوند دریافت رهن را به اجاره ترجیح دهند.گزارش هایی که مشاوران املاک به کمیته ساماندهی بازار اجاره در وزارت مسکن تحویل داده اند، نشان می دهد قدرت مالی اجاره نشین ها برای پرداخت اجاره ماهانه به خاطر سطح پایین دستمزدها، کم است و در مقابل اغلب آنها تمایل دارند واحدها را به صورت رهن کامل اجاره کنند.
رییس اتحادیه مشاوران املاک در این باره به دنیای اقتصاد گفت: فرمول کنونی محاسبه رهن واجاره از روی شیوه ای که در بازار قدیم برای سود پول حساب می کردند، برداشت شده و به خاطر خلاء قانون در بازار اجاره، عرف شده است.
مصطفی قلی خسروی افزود: در بسته ساماندهی اجاره مسکن، برای اولین بار فرمول رسمی و مورد تایید وزارت مسکن برای محاسبه رهن واجاره در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه تغییر سهم اجاره ماهانه از رهن کامل، از 30 هزار تومان به 20 هزار تومان پیشنهاد مشاوران املاک بوده، گفت: با طرح این پیشنهاد در وزارت مسکن، ابتدا تصور می شد بازار اجاره این تغییر را قبول نکند، اما ما تاکید کردیم که 30 هزار تومان رقم بالایی است و باید کاهش یابد و وظیفه اجرای این فرمول برعهده بنگاه های املاک است که آن را بطور کامل محقق می کنیم.
ابطال پروانه بنگاه هایی که رعایت نکنند
رییس اتحادیه مشاوران املاک در مورد نحوه مقدمات اجرایی کردن فرمول جدید اجاره نیز گفت: از سال آینده اتحادیه مشاوران املاک تهران به سراسر بنگاه ها دستورالعملی را ابلاغ خواهد کرد که براساس آن بنگاه های املاک ملزم می شوند که برای هر یک میلیون تومان رهن معادل 20 هزار تومان اجاره ماهانه لحاظ کنند که البته اجرای این مهم قطعا با مقاومت مالکان مواجه نمی شود؛ چرا که دولت در مقابل، بسته های تشویقی متعددی را برای مالکان در نظر گرفته است.
خسروی در عین حال کوتاهی بنگاهداران در اجرای امر مذکور را باعث ابطال پروانه های اشتغال آنها دانست و گفت: دامنه اراده دولت در کنترل بازار اجاره به حدی است که به اتحادیه مشاوران املاک اختیار داده که پروانه اشتغال بنگاهدارانی را که در خلاف مسیر تعیین شده حرکت کنند، باطل کند.
وی تاثیر اجرای بسته ساماندهی بازار اجاره بر بازار مسکن را کاملا مثبت ارزیابی کرد و پیش بینی کرد سال آینده نبض بازار اجاره در دست دولت قرار بگیرد. 

منبع : دنیای اقتصاديكشنبه 8 اسفند 89


 
 
 آخرين جستجو ها :

تيمورباختربهاروآناخاتونشمالیميلادواحد تجاری دوه چیچهارمقطرانمیرداماد مجتمعم پردیسفرهنگيانالوار سفلیفربوددوازدهميرزاشمس تبریزی تبريز آذربایجاناستانداریکشاورزیبالاترمیرداماد محراب آ ارتمانهای بانک مسکناوراقناصحیحجتیهنگارستانطالقانیفرهنگيپاسدارانبیمارستانواحدیخسروشهرچهارراهنانجستانعباسی کوچه حاج هاشم کوی چمنی غلاميآذربايجان شرقي تبريز منءقهمرواريدپاساژمحلاتیصنعتیبرجهایساتراپکویانقلاباوحدیسوبراسکندانیویلاییچهار راه آبرسان ساختمانتبریز اره گر شهید شریفیاسايشگاهبهبودخاورانسوسنگردتومانغلامیکارخانهگلبادفرهنگشهرشیت مسجددادگستریرهن و اجاره آپارتمان در باغمیشهقوریگلدوطبقهدربندعلیاریتقاطعباسمنجرجاییرشدیه برج آذین فروش آپارتمان کوچه باغجايكنارشيبلیزعفرانیه آپارتماننیکانچایکنارسيفعليولعصركيوانچوستدوزانوششگلانساتراب

 
 


شبکه اطلاع رساني املاک و مستغلات شهر تبريز کليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شبکه اطلاع رساني املاک تبريز محفوظ است و هرگونه کپي  اطلاعات ، مطالب و فايل ها بدون مجوز کتبي ممنوع مي باشد.

صفحه اول   |   در باره سايت   |  قوانين و مقررات   |   راهنما   |   تماس                                    Copyright © 2008 - 2017 , All rights reserved for moshaveran.info